Kustovnice čínská

kustovnice čínskáKustovnice čínská známá i pod názvem goji patří mezi lilkovité rostliny příbuzné bramborám, rajčatům nebo pepři. Původně pochází z jižních částí Číny a himalájských oblastí Tibetu a Mongolska. Konkrétně se jedná až o 3 metry vysoký keř s fialovými květy a oranžovočervenými plody, které se na podzim sbírají a suší.
Patří mezi oblíbené doplňky tradiční čínské medicíny, využívají se všechny části rostliny, především usušené bobule.

Co vše goji obsahuje

Bobule goji jsou superpotravinou obsahující všechny esenciální aminokyseliny a mnohem více proteinu a karotenoidů než jakékoli jiné ovoce. Také v nich najdeme vitamíny A, B a C a 21 stopových minerálů (15x více železa než špenát, vápník, zinek, selen a další).

Na co všechno goji pomáhá?

kustovnice čínská keříkGoji se rovněž může chlubit důležitými protizánětlivými, protiplísňovými a antibakteriálními látkami, jejichž silné antioxidační vlastnosti posilují imunitu.
Proto je v čínské medicíně považována za rostlinu síly a dlouhověkosti. Dále prospívá ledvinám a játrům a pomáhá při bolestech spodní části zad a kloubů, alergiích, astmatu a kašli, vysokém krevním tlaku, kožních onemocněních, závratích a problémech se zrakem. Slouží i jako afrodiziakum.

Jak kustovnici čínskou konzumovat a užívat

Sušené bobule jsou ideální třeba do směsí sušeného ovoce a ořechů, jogurtu, müsli či ovesných vloček. Konzumovat však také můžete čerstvé plody, kustovnice čínská se dá bez problémů pěstovat také v domácích podmínká. Mimo to se však prodává se také ve formě šťávy nebo doplňků stravy.

Přikláněl bych se však k užívání sušených nebo čerstvých plodů.

Kustovnice a hubnutí

Kustovnice je při dietě ideální potravina pro dochucení tvarohu, nebo řeckého jogurtu. Plody mají nízký glykemický index a obsahují velké množství vlákniny a bílkovin. Při její konzumaci se tedy nemusíte moc omezovat a do řeckého jogurtu můžete dát klidně polévkovou lžíci. Při dietě je neocenitelným pomocníkem při dochucování, těchto často nudných jídel.

Kustovnice také obsahuje velké množství vitamínu C, který ve výšších dávkách pomáhá při spalování tuků, a dalších antioxidantů a tak pomáhá posilovat imunitu, která může být v důsledku restrikce kalorií oslabena.

Kustovnice čínská – denní dávka

kustovnice čínská denní dávkaDoporučené denní dávkování pro dospělé je asi hrst(třicet plodů) kustovnice čínské, pro děti od roku a půl věku asi polovina a mladší děti by ji neměly konzumovat vůbec.

Rozhodně však z kustovnice čínské nemusíte mít strach. Nejedná se v žádném případě o nebezpečnou potravinu. Pokud vám kustovnice chutná a spořádáde během dne celý balíček, pravděpodobně nebudete mít žádný problém. Platí jako vždy jednoduché pravidlo, pokud na ni máte chuť, tělo samo říká, že ji potřebuje. Doporučenná denní dávka je prostě obecné doporučení. Rozhodně se jím nemusíte slepě řídit.

Ohledně jejího užívání v těhotenství se názory různí, raději se poraďte s lékařem. Rovněž pozor pokud berete léky na diabetes, vysoký krevní tlak či  ředění krve. Zjednodušeně, pokud nejste zcela zdraví poraďte se raději s ošetřujícím lékařem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 100 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *