Kardio cvičení

Kardio cvičení je takové, které zvyšuje naši tepovou frekvenci a posiluje srdce. Silnější srdečně-cévní systém znamená více kapilár dodávajících více kyslíku do buněk ve svalech. To je zdravé nejen pro celý organismus, ale i při hubnutí – umožňuje to buňkám spalovat větší množství tuku.

Jaké jsou zdravotní účinky kardia?

srdceJak už bylo zmíněno výše, posiluje především srdce, takže chrání proti jeho onemocněním. Má však mnoho dalších výhod: snižování cholesterolu a triglyceridů v krvi, zvýšení kapacity plic, prevence osteoporózy, větší energie, vytváření hormonů radosti a samozřejmě posílení svalů a podpora zdravého hubnutí.

Jak často cvičit?

Zdraví lidé by se měli věnovat středně intenzivní aktivitě alespoň 30 minut většinu dní v týdnu. Ideálně se doporučuje 20-60 minut cvičení 3-5 dní týdně.

Co vlastně patří mezi kardio cvičení?

kardion chůzeKardio je skvělé i v tom, že si můžete vybrat z širokých možností pohybu, tedy přesně to, co vás bude bavit, ať už je to svižná chůze, běh, plavání, jízda na kole, aerobic, tanec, bruslení, kickbox, skákání přes švihadlo, prostě cokoli, při čem se aspoň trochu zapotíte. Navíc nepotřebujete žádné speciální fitness pomůcky a nástroje.

Jak zjistit svou optimální tepovou frekvenci (OTF)?

U kardia je důležité dostat se do tzv. zóny, kdy se účinně spalují kalorie a tuk. K tomu je potřeba znát svou OTF. Od čísla 220 odečtěte váš věk, tak vypočítáte maximální TF. Poté výsledek vynásobte % plánované zátěže (intenzivní 75-90% z MTF, střední 65-75, lehká 56-65). Výsledného čísla byste měli dosáhnout pro efektivní cvičení.
Používají se i další metody, např. Karvonenův vzorec. Nejjednodušší je vypočítat si OTF na online kalkulačce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 100 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *