Kajenský pepř

kajensky pepřKajenský pepř neboli chili paprička či feferonka je plod křovitých paprik rostoucích hlavně v tropech a subtropech. Známý je pro své silné aroma a především pálivou chuť za kterou vděčí látce zvané kapsaicin (odtud latinský název Capsicum).

Kajenský pepř je oblíbenou ingrediencí mnoha světových kuchyní, řadí se mezi tzv. superpotraviny, působí i jako afrodiziakum a v neposlední řadě pomáhá při hubnutí.

Zdravotní účinky kajenského pepře

Chili papričky jsou doslova nabité celou řadou důležitých živin, mj. obsahují vitamíny A (více než mrkev), B2, B3, B6, C (více než citrusy), E a K, měď, železo, mangan, draslík a vlákninu. Díky tomu zmírňují záněty a bolesti, chrání proti kardiovaskulárním onemocněním, diabetu 2. typu, rakovině a žaludečním vředům, posilují imunitu, snižují hladiny cholesterolu, pomáhají při ucpaných dutinách a čistí střeva.

Jak kajenský pepř podporuje hubnutí?

kajenský pepřTajemství spočívá v již zmiňovaném alkaloidu kapsaicinu, který má pravděpodobně spojitost s tzv. hnědým tukem. Většina tuku v našem těle je bílá a jeho nadbytečné množství vede k nadváze a obezitě. Naopak hnědá tuková tkáň tvoří jen malé procento celkového tuku (u některých lidí ani to ne – dlouho se myslelo, že ji mají jen malé děti) a při aktivitě reguluje tělesné teplo.

Při výzkumech na zvířatech, subjekty prokazovaly vyšší úroveň činnosti hnědého tuku po expozici kapsaicinu. Je tedy možné,  že feferonky dokáží zrychlit i lidský metabolismus aktivací hnědé tukové tkáně. 

Jak jej připravovat?

Při manipulaci a vaření čerstvých papriček buďte opatrní, abyste se nepopálili a poté si důkladně umyjte ruce (někteří lidé nosí během přípravy tenké gumové rukavice) i použité nádobí.

Kajenský pepř lze připravit na mnoho způsobů, např. s orestovanou zeleninou, do salátů, marinád, omáček, dipů (omáčky k namáčení pečiva), salsy, k různým druhů masa a mořských plodů, samozřejmě jako koření atd. Inspirujte se třeba indickou, thajskou, mexickou, maďarskou či balkánskou kuchyní, kde je velmi oblíbený.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 100 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *