Jáhly a hubnutí

jahlyJáhly jsou malinké žluté kuličky vyráběné při loupání prosa. Díky mnoha živinám a tomu, že neobsahují lepek, jsou oblíbeným pokrmem vegetariánů a celiaků a určitě je vhodné zařadit je do jídelníčku, když chcete zhubnout.

Proč jsou jáhly tak zdravé?

Obsahují probiotika příznivě působící na střevní mikroflóru, serotonin zlepšující náladu, hořčík proti migrénám a infarktu, niacin (vitamín B3) pomáhající snižovat hladiny cholesterolu a thiamin (B1) důležitý pro metabolismus glukózy a nervovou soustavu, a tím podporující dobrou náladu a duševní rovnováhu, důležité antioxidanty (zinek), vlákninu a spoustu bílkovin, proto jsou i podstatným doplňkem bezmasé stravy. Navíc jsou jáhly dobře stravitelné, nealergenní, chrání proti zácpě a kardiovaskulárním onemocněním.

Jak účinkují při hubnutí

jáhly balíčekJáhly mají relativně nízký glykemický index a produkují nižší hladiny cukru v krvi než třeba pšenice nebo rýže. Jsou také nízkokalorické a rychle se tráví.

Nutriční hodnoty jáhlů

Šálek uvařených jáhlů tvoří:

kalorie286 kcal
sacharidy57 g
bílkoviny8 g
vláknina3,1 g
tuk2,4 g
 z toho nasycené tuky0,4 g
sodík5 mg
thiamin0,3 mg
polonenasycené tuky1,2 mg
niacin3,2 mg
hořčík106 mg
zinek2,2 mg

Jak je připravovat

Jáhly jsou v různých podobách oblíbené po celém světě, mj. jako kaše, přísada do salátů, polévek nebo zelné rolády, osmažené s nakrájenou zeleninou, lze je použít při pečení chleba a muffinů anebo jako přílohu místo rýže či brambor.

Před vařením se doporučuje je několikrát spařit v horké vodě pro odstranění nahořklé a trpké chuti a skladovat ve vzduchotěsné nádobě na chladném, suchém a tmavém místě.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 100 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *