Gluten free dieta

Glunten free dieta je česky bezlepková dieta, znamená vyřazení nebo omezení lepku v jídelníčku. Alergie na lepek je poměrně častá, avšak většina z nás má problémy až s vysokými dávkami lepku. Přesto však můžeme těžit z bezlepkové diety. Pojďme se podívat, jak na to.Gluten free dieta

Všichni, kteří mají silnou alergii na lepek již jistě gluten free dietu drží. Vyřazení nebo omezení lepku však může mít benefity i pro všechny ostatní. Velké množství lídí, kteří se rozhodli pro tuto dietu zaznamenalo zvýšení energie, cašto také zmizí těžkost a únava po jídle stejně jako nafouklé břicho. Z výhod gluten free diety těží např. také známý tenista Novak Djokovič, kterému dieta pomohla k proměně života.

Co je gluten free dieta

Jak jsme již řekli v úvodu, jedná se o vyřazení nebo omezení glutenu(lepku) z výživy. Gluten je název pro skupinu proteinů, které se nacházejí v trávovitých rostlinách(ječmen, žito, oves atd.). V tomto článku se nezabíváme dietou vhodnou pro lidi kteří mají silnou alergii na lepek, ale předvším na gluten free dietu pro většinu populace. Přestože třeba nejste na lepek alergičtí tak jeho vysoká konzumace není nic zdravého. Bezlepková dieta pro běžnou populaci tak znamená spíše jeho omezení než uplné vyřazení.

Vyřadit byste tak ze svého jídelníčku měli především tyto potraviny:

 • Výrobky z mouky: pečivo, těstoviny, strouhanka, knedlíky, cukrářské výrobky
 • Vločky, kroupy, krupice
 • rostlinné maso seitan

Dále jsou tady jídla, která lepek obsahují ve skryté formě. Pokud si je tedy např. připavíte sama, není problém, ale vyhněte se prefabrikovaným výrobkum jako jsou:

 • polévky, omáčky
 • kečupy, majonézy, dresinky, sojová omáčka
 • sojová a další rostliná masa
 • uzeniny, mleté maso, masové konzervy, paštiky
 • kypřící prášky, pudinky, zmrzlina

Naštěství všechny zakázané potraviny lze bez problému v kuchyni nahradit vhodnou alternativou:

 • brambory, rýže, kukuřice, pohanka, sója
 • luštěniny, amaranth
 • jáhly a výrobky z nich: jáhlová mouka, škroby, krupice

Dále samozřejmě můžete konzumovat veškeré potraviny, které v obchodě nalenete v gluten free(bezlepkové sekci).

Gluten free dieta – jídelníček

Pro ilustraci přikládám příklad jídelníčku na jeden den. Uvidíte, že gluten free dietu lze držet velmi snadno a nemusíte se nijak zvlášť omezovat.

SnídaněDomácí mléčná rýže s hrozinkami
SvačinaBanán
ObědTuňákový salát(ledový salát, rajčata, olivy atp.)
SvačinaRýžové chlebíčky
VečeřeVepřový plátek s dušenou zeleninou(brokolice, mrkev atp.)

Zde je uveden pouze příklad jídelníčku, který by pro účely rychlého hubnutí bylo dobré ještě trochu upravit, ale i v této podobě je v pořádku. Pokud byste chtěli další inspiraci tak na stránkách celiac foundation jí naleznate spousty.

Gluten free dieta – recepty

Gluten free recepty jsou samozřejmě všechny, recepty které neobsahují výše uvedené zakázané potraviny. U hlavních chodů prakticky stačí vyhnout se obilovinám, rostlinným proteinům a prefabrikovaným výrobkům. Příklad takového chutného receptu může být:

Pečené kuře s bramborem

Recept je velmi jednoduchý, okořeníme kuře nebo jeho čášt a dáme péci do trouby. Můžeme rovněž přidat nějakou zeleninu např. mrkev, brokolici, cuketu nebo houby. K tomu uvaříme brambory, které můžeme rozšťouchat nebo připravit kaši. Jednoduchá a velmi chutná večeře je na světě.

Recepty které vás pravděpodobně zajímají více jsou gluten free recepty jídel, které běžně lepek obsahují. Pak vás odkáži na velmi dobře zpracovanou a obsáhlou bezlepkovou online kuchařku.

Závěr

Většina z nás jistě podvědomně tuší, že bílá mouka pro nás ve velkém množství není příliš zdravá. Gluten free dieta je možnost jak vyzkoušet jak na ni reaguje vaše tělo. Udělejte jednoduchý test. Omezte lepek na týden nebo dva a uvidíte jak se budete cítit. Možná vás překvapí, že budete najednou mít více energie. V mém případě zmizela ta nepříjemná těžkost a únava po obědě.

Pokud máte nějaké dotazy nebo zkušenosti napiště prosím do komentářů. Děkuji za vaši pozornost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 100 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *