Dukanova dieta

dukanova dietaPierre Dukan je francouzský lékař a nutriční specialista, který tuto dietu poprvé představil ve svém bestselleru „Neumím zhubnout“, kterého se prodalo více než 1,5 milionu výtisků a propadly jí i hvězdy jako Jennifer Lopez, Giselle Bundchen nebo Jessica Szohr.

Dukanova dieta je založena na 4 fázích, z nichž každá navazuje na předešlou. Klíčový je podle jejího autora vysoký příjem  bílkovin a téměř žádné sacharidy.

1. fáze – útočná

V této etapě jsou důležitá jídla s vysokým obsahem proteinů a nízkým obsahem tuku, např. libové hovězí, telecí, krůtí, kuřecí a králičí maso, vnitřnosti, šunka a ryby (vše připravovat bez přidaných tuků – nejlepší je grilování nebo pečení), mořské plody, vejce, nízkotučný jogurt (ne ovocný), tvaroh a odstředěné mléko. Jako přílohu smíte třeba koření, citronovou kůru, sójovou omáčku, bylinky, ocet, česnek, cibuli, šalotku, kyselé okurky či hořčici.

Dále byste měli sníst cca 12 lžiček ovesných otrub denně (třeba jako palačinky z tvarohu, vajec a umělého sladidla) a minimálně 1,5 l vody (jsou povoleny i bylinkové čaje a káva).

Tato fáze trvá 2-7 dní v závislosti na počtu kil, která chcete shodit (méně než 5 kg 2 dny, 5-10 kg 3 dny, více než 20 kg týden).

2. fáze – rovnoměrná ztráta

Pokračujete stejně jako při 1. etapě, ale každý druhý den smíte jakoukoli zeleninu + 2 lžičky otrub denně. Nejsou povoleny brambory, rýže, sladká kukuřice, luštěniny a ovoce.

Měla by se dodržovat 3 dny pro každého půl kila, které chcete zhubnout, v podstatě do té doby, dokud se nedostanete na požadovanou hmotnost.

3. fáze – upevňující

ovesné otrubyJe navržena tak, aby zabránila jo-jo efektu a má přesný časový rámec – za každé půl kilo, které jste už shodili 5 dní (tj. pokud jste zhubli 10 kilo, dodržujete ji 100 dní).

K bílkovinám, 2 lžičkám otrub a zelenině lze již přidat jednu porci ovoce denně (kromě sušeného, banánů, hroznů a třešní, protože jsou nejsladší) + max. 200 g luštěnin, rýže nebo brambor jako přílohu.

4. fáze – definitivní stabilizace

Konečná etapa znamená zároveň závazek nevracet se ke starým návykům. Jeden den v týdnu také jíte stejně jako v 1. fázi. Dále je třeba konzumovat 3 lžičky otrub denně a alespoň 20 minut chodit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 100 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *